reklama
kategoria: Na Sygnale
9 lipiec 2025

Musimy być gotowi na każdy scenariusz

zdjęcie: Musimy być gotowi na każdy scenariusz / fot. PAP
fot. PAP
Premier Donald Tusk zaapelował w środę o pełną mobilizację, nawet jeśli ostatnia noc nie obfitowała w dramatyczne wydarzenia. - Sytuacja pogodowa nie jest stabilna. Musimy być gotowi na każdy scenariusz - powiedział podczas posiedzenia sztabu kryzysowego .
REKLAMA

W środę rano w siedzibie MSWiA zebrał się sztab kryzysowy w związku ze intensywnymi opadami deszczu. W posiedzeniu sztabu udział wzięli m.in. premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister Marcin Kierwiński, a także szef IMGW i Wód Polskich i przedstawiciele służb.

- Będziemy także w tych dniach stale spotykać się i koordynować działania oczywiście wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, liczę na waszą obecność w terenie. W miejscach, które będziemy się starali bezpośrednio monitorować, jeśli zajdzie taka potrzeba - zapowiedział premier Tusk, zwracając się do obecnych przedstawicieli resortów oraz służb.

Premier dodał, że przed wrześniową powodzią w 2024 r. prognozy pogody nie brzmiały pesymistycznie i z tego niektórzy wyciągali fałszywe wnioski. - Bardzo bym chciał, żebyśmy sobie nie pozwalali na optymistyczne interpretacje prognoz, które nie brzmią w tej chwili alarmistycznie - zaznaczył i zaapelował o pełną mobilizację.

- Nawet jeśli ostatnia noc nie obfitowała w dramatyczne wydarzenia, ale jak wiadomo sytuacja pogodowa nie jest stabilna. Musimy być gotowi na każdy scenariusz - podkreślił szef rządu.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak–Kamysz ocenił, że ze względu na dynamiczną sytuację pogodową, „w żaden sposób nie wolno być uśpionym, ponieważ prognozy zmieniają się z minuty na minutę”. - Jesteśmy w pełnej gotowości. Koordynacja działań pomiędzy służbami państwowymi musi następować bardzo szybko – mówił wicepremier.

- Większa część kraju jest zajęta poważnymi alertami, więc to jest sytuacja jeszcze bardziej skomplikowana - niedotycząca dwóch, czy trzech województw, tylko dziesięciu województw z dużym stopniem ryzyka, więc tym bardziej wszystkie służby będą zaangażowane – zapewnił Kosiniak-Kamysz.

Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski poinformował, że w ciągu 12 godzin opady powyżej 90 mm zanotowano na jednej stacji meteorologicznej, między 90 a 50 mm - na 18, a między 50 a 20 - na 83.

Na południu Polski IMGW przewiduje w środę opady od 70 do 40 mm, 70 mm na południu kraju, 45 mm w centrum, 30-35 mm na wschodzie. W czwartek opady przesuną się na wschód Polski - tam w dalszym ciągu będą obowiązywały ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia.

- Sytuacja meteorologiczna, jeśli chodzi o opady, będzie się poprawiała. Opad będzie coraz mniejszy - ocenił Czerniawski. Dodał, że według stanu rzek na godz. 6.00, nie odnotowano przekroczeń stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy został przekroczony na dwóch stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły - na Bobrzy i na Białym Dunajcu.

- Biorąc pod uwagę najbliższe 48 godzin, to intensywny rozwój sytuacji hydrologicznej. Spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na pewno takie będą występowały - powiedział szef IMGW.

Prezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz zapewnił, że obecna rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych jest większa od wymaganej i są one przygotowane do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej. - Rezerwa wymagana w całym raju wynosi 764 mln metrów sześciennych. Obecnie rezerwa wynosi 1,195 mld metrów sześciennych - przekazał. - Rezerwa, którą dysponujemy powinna wystarczyć na opady, które prognozuje IMGW - powiedział Balcerowicz.

Poinformował o rozpoczęciu piętrzenia zbiorników w kaskadzie Soły oraz zbiornika Świnna Poręba. - W tej chwili poniżej tych zbiorników nie ma żadnego zagrożenia. To jest normalna praca tych zbiorników - powiedział.

Spośród suchych zbiorników przeciwpowodziowych pracę rozpoczął jedynie zbiornik Tusznica. Według przekazanych przez Balcerowicza informacji rezerwa zapewniana przez suche zbiorniki wynosi 277 mln metrów sześciennych. - Przez ostatnią dobę nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń w infrastrukturze hydrotechnicznej administrowanej przez Wody Polskie. Dochodzą do nas fakenewsy o uszkodzeniach wałów powodziowych. Takich sytuacji na razie nie ma - zapewnił szef Wód Polskich.

Balcerowicz dodał, że infrastruktura przeciwpowodziowa na terenach objętych powodzią we wrześniu ub.r., przede wszystkim w Kotlinie Kłodzkiej, została przygotowana do przyjęcia fali.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Sokołowski zapewnił, że DGRSZ jest gotowe do realizacji działań zgodnie z planem użycia sił i środków w sytuacji kryzysowej. Poinformował, że na terenie 10 zagrożonych województw utrzymuje w pełnej gotowości do natychmiastowego użycia 3524 żołnierzy oraz 591 jednostek sprzętu, a na terenie pozostałych województw o mniejszym zagrożeniu powodziowym DGRSZ utrzymuje w 6-godzinnej gotowości ok. 3 tys. żołnierzy oraz 644 jednostki sprzętu.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wojciech Kruczek poinformował o podjęciu działań wyprzedzających – m.in. relokacji dwóch kompanii specjalnych z województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego (142 strażaków i 43 pojazdów) do województwa łódzkiego, a także kompanię specjalną z woj. wielopolskiego (65 strażaków, 21 pojazdów) do woj. śląskiego.

- Sumarycznie, w ramach Centralnego Obwodu Operacyjnego, 251 strażaków i 66 pojazdów zostało relokowanych zgodnie z mapą zagrożeń tam, gdzie spodziewaliśmy się największych opadów i największej ilości zdarzeń – powiedział nadbryg. Kruczek.

Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń zapewnił, że policja jest w pełnej gotowości i powiedział, że od wtorku zwiększone są partole w miejscach, w których może dojść do przerw w dostawie energii elektrycznej. Podkreślił, że policja zapewnia bezpieczeństwo i porządek publiczny w rejonie prowadzonych działań, wyznacza objazdy oraz m.in. monitoruje miejsca przebywania zorganizowanych grup dzieci i bierze udział w ewakuacji obozów.

- Do działań w 12 województwach skierowaliśmy i postawiliśmy w stan gotowości 12767 policjantów dobowo. Do wsparcia mamy dodatkowo 600 policjantów oddziałów prewencji i 200 policjantów ruchu drogowego - zapewnił.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał w środę na portalu X, że rano uczestniczył w spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego w gronie przedstawicieli służb, jednostek miejskich i instytucji rządowych, w tym między innymi Wód Polskich i GDDKiA.

"Noc przebiegła spokojnie. Mamy spory zapas w zbiornikach retencyjnych i kolektorach deszczowych. Monitorowane są newralgiczne miejsca, głównie wzdłuż Potoku Służewieckiego. Na bieżąco czyszczone są kraty w potokach i ciekach wodnych, na których zatrzymują się niesione przez wodę gałęzie i rośliny. Prognozy wskazują, że przed nami kluczowe kilkanaście godzin zapowiadanych intensywnych opadów. Wszystkie służby są w ciągłej gotowości. Zachowajcie proszę ostrożność na drogach, warunki mogą być trudne, a widoczność ograniczona" - zaapelował.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski poinformował w środę na portalu X, że do godz. 8.00 strażacy odebrali 198 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru i opadów deszczu. Dodał, że najwięcej interwencji odnotowano w woj.: mazowieckim (41), małopolskim (35), śląskim (31) i podkarpackim (19).(PAP)

iżu/ nl/ amk/ gkc/ ksc/ mgw/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Śrem
16.6°C
wschód słońca: 04:43
zachód słońca: 21:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Śremiu

kiedy
2025-07-26 18:00
miejsce
Muzeum Śremskie, Śrem, ul. Adama...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-24 19:00
miejsce
Muzeum Śremskie, Śrem, ul. Adama...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-21 19:30
miejsce
Katolickie Centrum Edukacji i...
wstęp biletowany