reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
30 sierpień 2024

Finał Jazzu na Starówce

zdjęcie: Finał Jazzu na Starówce / fot. PAP
fot. PAP
Wybitny pianista, kompozytor i aranżer Adzik Sendecki oraz amerykański wokalista Ken Norris wystąpią w sobotę 31 sierpnia podczas finałowego koncertu 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz na Starówce" w Warszawie.
REKLAMA

„Przed nami ostatni wyjątkowy wieczór muzyczny. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy projekt +In memories of Al Jarreau+, wymyślony przez jazzową legendę, niesłychanie oryginalnego pianistę Adzika Sendeckiego i amerykańskiego wokalistę Ala Jarreau, który śpiewał z wielką pomysłowością, od nucenia tenorowego, po scatting” – powiedziała PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje Jazz na Starówce.

Na scenie oprócz pianisty Adzika Sendeckiego pojawią się amerykański wokalista Ken Norris, kontrabasista Juergen Atting oraz perkusista Matthias Meusel.

Wspólny projekt przerwała w 2017 r. śmierć Ala Jarreau. Dokończony obecnie przez Adzika Sendeckiego jest osobistym ukłonem pianisty dla przyjaciela i jego twórczości Ala Jarreau, wybitnego wokalisty jazzowego, siedmiokrotnego laureata nagrody Grammy. Adzik Sendecki jest cenionym w Europie i Ameryce pianistą. Słynna gazeta nowojorskiego Downtown „New York Village Voice” zaliczyła go do piątki najlepszych pianistów jazzowych na świecie. W swojej twórczości Sendecki łączy elementy jazzu, muzyki klasycznej i world music.

Sendecki, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, jeszcze jako nastolatek w 1974 r. założył wraz z gitarzystą Jarosławem Śmietaną grupę Extra Ball, z którą koncertował w wielu krajach Europy, nagrywał płyty i zdobywał nagrody. W 1978 r. razem z saksofonistą Andrzejem Olejniczakiem założył formację Sun Ship, która wkrótce stała się liczącą w Polsce grupą. Grał też w zespole jazzowo-rockowym Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego.

W roku 1981 muzyk wyjechał z kraju. W 1985 r. utworzył wraz z Leszkiem Żądło, Januszem Stefańskim i Bronisławem Suchankiem emigracyjny Polski Jazz Ensemble, z którym koncertował w Europie (część honorariów zespół przekazywał na Komitet Solidarności). Za granicą kontynuował swoją karierę u boku takich artystów jak m.in.: Billy Cobham, Randy i Michael Breckerowie, Larry Coryell, Didier Lockwood, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak, Jaco Pastorius, Al Jarreau, Lenny White, Joe Henderson, Bobby McFerrin, Nils Peter Molvaer, Nils Landgren czy Till Broenner.

Od 1996 r. pianista mieszka w Hamburgu. W tym samym roku podjął współpracę z NDR Big Bandem z Hamburga jako pianista, kompozytor i producent. W ramach tej orkiestry miał okazję współpracować z wybitnymi współczesnymi kompozytorami i aranżerami, takimi jak Maria Schneider, Quincy Jones, Arif Mardin, Steve Gray czy Colin Townes.

Podczas sobotniego koncertu pianiście towarzyszyć będzie amerykański wokalista Ken Norris, „obdarzony doskonałym wyczuciem muzycznej harmonii i swingu”.

Ken Norris pochodzi z Ohio. Studiował na Uniwersytecie Yale w New Haven oraz w American School of Modern w Paryżu. Pod koniec lat 90. Norris przeniósł się do Europy i podobnie jak Adzik Sendecki zamieszkał w Hamburgu. Jest profesorem wokalistyki jazzowej w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Hamburgu, prowadzi też zajęcia na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Stał się poszukiwanym solistą; występował z big bandami w Hamburgu, Belinie i Paryżu.

Jak zaznaczają Iwona Strzelczyk–Wojciechowska i Krzysztof Wojciechowski, szefowie festiwalu z Fundacji Jazz Art, jubileuszowa, 30. edycja Jazzu na Starówce cieszyła się ogromnym zainteresowaniem; zgromadziła około 25 tysięcy publiczności i miała ponad 60 tysięcy odwiedzających stronę festiwalu na Facebooku.

„Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpiły gwiazdy jazzu, pionierzy gatunku i ulubieńcy publiczności, m.in. Adam Makowicz, Aga Zaryan Quintet, Marek Napiórkowski Sextet, Christian Sands Trio, Emmet Cohen Trio, Fabrizio Bosso Quartet” – przypomniała Strzelczyk-Wojciechowska.

Długa i efektowna jest lista nazwisk artystów, którzy grali na festiwalu. Byli to m.in. Christian McBride, James Carter, Joey Calderazzo, Archie Sheep, David Murray, Roy Hargrove, Nicholas Payton, Ernie Watts, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Chico Freeman, Lee Konitz, Kevin Mahogany, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, John Taylor, Tord Gustavsen, Stefano Bollani, Enrico Rava, Marilyn Mazur, Shai Maestro, Mike Stern, Palle Mikkelborg, Terje Rypdal, Omar Sosa,Ulf Wakenius, Courtney Pine.

Jazz na Starówce od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, która przyciąga latem fanów jazzu z Warszawy, Polski i zagranicy. Festiwal wykreował wielu artystów i ma własną wierną publiczność; przez lata festiwal zgromadził blisko milion słuchaczy.

Szefowie festiwalu za działalność w promowaniu i popularyzowaniu jazzu i jego twórców oraz za festiwal Jazz na Starówce otrzymali Honorową odznakę PSJ - Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja Jazz Art otrzymała nominację Grand S3KTOR 2021 jako najlepsza warszawska inicjatywa pozarządowa, a festiwal Jazz na Starówce nominowano w plebiscycie Warszawiaki w kategorii Kultura Roku 2022. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

abe/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Śrem
2.9°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Śremiu

kiedy
2024-12-04 08:30
miejsce
Muzeum Śremskie, Śrem, ul. Adama...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 10:30
miejsce
Muzeum Śremskie, Śrem, ul. Adama...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 18:00
miejsce
Muzeum Śremskie, Śrem, ul. Adama...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-30 18:30
miejsce
Muzeum Śremskie, Śrem, ul. Adama...
wstęp biletowany