Niemal 40 proc. małych i średnich firm nie wspiera zdrowia psychicznego pracowników
W opublikowanym w poniedziałek raporcie Europejskiego Funduszu Leasingowego zaznaczono, że 62 proc. ankietowanych małych i średnich przedsiębiorstw zadeklarowało, iż wspiera dobrostan psychiczny pracowników na rożne sposoby. Oferuje np. karnety na siłownie? czy basen (38 proc.), programy zdrowego żywienia (18 proc.) czy spotkania integracyjne (13 proc.). Mniej popularnym rozwiązaniem są dodatkowe dni urlopowe czy dostęp do terapeutów i psychologów - takie propozycje ma odpowiednio 4 proc. i 2 proc. organizacji.
Żadnych możliwości wsparcia zdrowia psychicznego i walki ze stresem nie proponuje 38 proc. firm. "W szczególności dotyczy to mikrofirm – aż 85 proc. z nich w ogóle nie wspiera pracowników w tym obszarze" - zaznaczono.
Sytuacja wygląda lepiej w małych podmiotach, zatrudniających od 10 do 49 osób; 48 proc. z nich nie przewiduje żadnych form wsparcia załogi w obszarze zdrowia psychicznego. W średnich przedsiębiorstwach (od 50 do 249 osób) na brak takich działań wskazuje 4 proc.
W trzeci poniedziałek stycznia co roku przypada tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Powołując się na dane ZUS autorzy raportu podali, że w 2023 r. lekarze w Polsce wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Pacjenci spędzili na takich zwolnieniach 26 mln dni.
Badanie zostało zrealizowane przez ICAN Institute na zlecenie EFL S.A. wśród właścicieli, współwłaścicieli i osób odpowiedzialnych za finanse w segmencie firm MŚP z całego kraju. Zrealizowano 600 wywiadów: 263 rozmowy z przedstawicielami mikro firm, 169 z przedstawicielami małych firm oraz 169 rozmów z przedstawicielami średnich firm. Firmy reprezentowały cztery branże: budownictwo, handel, produkcję, rolnictwo, transport i usługi. Badanie wykonano metodą telefonicznych ankiet.
Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole. (PAP)
fos/ pad/